Jak se koronavirová krize projevila na míře nezaměstnanosti v EUJak hluboce ovlivnila pandemie trh práce a jaké má konkrétní důsledky na vývoj míry nezaměstnanosti? Podívali jsme se detailněji na vývoj míry nezaměstnanosti v roce 2020 a přinášíme krátký pohled na to, co a proč se vlastně na trhu práce stalo.


Lidé přišli o práci až se značným zpožděním oproti první vlně epidemie

Zjevné zpoždění nárůstu křivky míry nezaměstnanosti oproti boomu epidemie souvisí pravděpodobně s tím, že politické systémy napříč Evropou formovaly své balíčky pomoci, restrikce, či kompenzační programy trochu déle, než se očekávalo. Snaha udržet ekonomiku v rostoucím trendu byla výrazně zastíněna snahou o udržení zdravotní kondice vlastních občanů. Mnoho lidí ztratilo práci ve jménu úspor a preventivních opatření pro ochranu firem, neboť nikdo nevěděl, co nás čeká. Pokračující nárůst míry nezaměstnanosti, který evropská sedmadvacítka zaznamenala, byl přerušen až po náročné prázdninové sezóně.


Prázdniny se, oproti všem pozitivním očekáváním, projevily poměrně negativně. Každoročně se míra nezaměstnanosti o prázdninách zlepšuje právě díky různým sezónním pracím. Avšak podle statistik v roce 2020 je zřejmé, že období, které obvykle míře nezaměstnanosti výrazně pomáhá, v tomto roce absolutně propadlo. Dohady proč se tomu tak stalo, můžeme postavit například na vysvětlení, že mnoho sezónních prací bylo právě díky koronaviru uzavřeno či odloženo. Navíc omezení cestování v Evropě, ať už díky různým vládním nařízením, či „pouhému“ strachu cestovatelů, hrubě poznamenalo cestovní ruch, který je každoroční dominantou sezónních prací.


Pokud se podíváme hlouběji na problematiku cestovního ruchu, nebudeme se zabývat pouze primárním dopadem na hoteliéry a restauratéry. Na cestovní ruch je navázáno mnoho dalších profesí, ať už to jsou prodejny suvenýrů, prádelny, poskytovatelé služeb jako například maséři, manikérky apod. Všichni tito, kteří byli jakkoli navázáni na cestovní ruch, utrpěli značnou ztrátu, kterou si mohou nést dodnes. Dnes už víme, že tyto profese mohou v České republice v určité formě požádat o vládní kompenzace. Ale to je dnes. V nejpalčivější době největšího nárůstu míry nezaměstnanosti byl osud a budoucnost značně nejistý.


Pozitivní obrat?

Mírný pokles v prudce rostoucí míře nezaměstnanosti je viditelný po prázdninách. Pravděpodobně byl způsoben tím, že lidé přestali pandemii vnímat jako krátkodobý zásah a začal se projevovat důsledek ekonomického propadu. Dostavilo se uvědomění společnosti, že tato situace je něco, s čím budeme muset žít a bojovat ještě určitý čas. Nikdo se v dnešní době netroufá odhadnout, kdy a co se stane. Máme určité predikce, díky vyvinuté vakcíně můžeme říci, že začínáme vidět světlo na konci tunelu. Avšak nikdo v tuto chvíli nedokáže odhadnout, kam se míra nezaměstnanosti dostane.


Co můžeme sdílet tak, jak to pozorujeme, to jsou pozitivní signály z trhu, kdy vidíme, že společnosti stále hledají nové zaměstnance, a že se ve skutečnosti neustále daří hledat kandidáty a vhodně je umisťovat. Jako vždy, opět záleží na vůli stran. Pokud někdo roste, roste, pokud někdo hledá práci, najde ji.


Autor: Lenka Aubrechtová


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

KONTAKTY

Drafter Company s.r.o.

IČ: 01781014

Veleslavínská 48/39

Praha 6, PSČ 162 00

​​

+ 420 773 319 207

info@drafter.cz

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

© 2021 Drafter Company s.r.o.